Yelken Eğitimi

Yelken eğitimi almak istediğinizde aslında çok geniş bir dünyanın içine adım atmış oluyorsunuz. Kapsamın bu denli büyük olmasının başlıca nedeni seyir yapılacak yelkenli teknenin tip, boyut ve yelken donanımlarının çok fazla değişkenlik göstermesi ve yelken aktivitesinin 7’den 70’e çok geniş bir yaş grubuna hitap etmesidir. Yaş sıkalası çok geniş olduğu için yelken eğitimlerinin belirli bir yaş aralığı var mı? Yelken eğitimi almak için benim yaşım uygun mu? gibi soruları sağlığınız yerinde olduğu sürece aklınızdan çıkarabilirsiniz. Her yaş grubuna hitap eden bir yelkenli tekne ve yelken eğitimi mutlaka vardır.

Yelkenli teknelerin tiplerinin başlıcalarına göz attıktan sonra nasıl bir yelken eğitimi sorusuna geri dönelim.

Hareketkli salma sınıfında yer alan olimpik sınıf olarak da isimlendirilen bir veya iki kişinin kullanımına uygun, boyları 2-5mt arasında değişen daha çok spor amaçlı tekneler (optimist, laser, 470, 420, finn, pirat, vb.). Sabit salma sınıfında yer alan ikiden fazla personele ihtiyaç duyan boyları 6-15 mt arasında, ağırlıkları ise 700-2000kg arasında değişebilen gene daha çok spor amaçlı tekneler (dragon, sportboat, j70 vb.). Son olarak da daha çok gezi sınıfı olarak adlandırılan ama kendi deplasmanlarına göre de belirli sınıflarda yelkenli yat yarışlarına katılabilen, konfora ve yaşam alanlarına/donanımlara sahip ister tek kişi isterseniz bir ekiple kullanabileceğiniz bir veya daha çok direkli yelken donanımlarına sahip fiber veya ahşap yat sınıfı yelkenli tekneler.

Öncelikle bir yelken eğitimi almak istediğinizde amacınızın ne olduğunu göz önünde bulundurarak yola çıkmalısınız. Başlıca bazı sorulara vereceğiniz cevaplar doğru kararı vermenizde sizlere çok yardımcı olacaktır;

Yelken Eğitimi
Yelken Eğitimi (Moda)
  • Hangi yaş grubundasınız? (Her yelkenli tekne yapısına göre farklı vücut yapısı, farklı kondisyonlar ve farklı eforlar ister)
  • Yelkenli tekne kullanmayı ne için istiyorsunuz? (Spor yapmak, kendi teknenizin kaptanı olmak, değerli bir ekibin parçası olarak yelken yarışlarındaki adrenalini yaşamak, sevdiklerinizle beraber keyifli bir yelkenli tekne tatili yapmak, vs.)
  • Nasıl bir yelkenli tekne kullanma hayaliniz var? (Daha çok spor amaçlı, bir veya iki kişinin kullanımına uygun ufak tip yelkenliler (laser, hobie cat, 470, finn vb.) için yelken eğitimleri alabileceğiniz gibi sevdiklerinizle beraber keyifli vakitler geçirebileceğiniz yat sınıfı, 10mt ve üzeri, kamaralı, banyo tuvaleti olan, belirli bir konfora ve yaşam alanına sahip gezi sınıfı yelkenli yatlar için de yelken eğitim programlarına dahil olabilirsiniz.)
  • Daha önce yelkene dair yaşadığınız herhangi bir tecrübe var mı, yoksa her şeye sıfırdan mı başlıyoruz? (Daha önce hiçbir yelken tecrübeniz olmasa bile temel yelken eğitimi ile sıfırdan başlayarak ilerleme durumunuza göre geçeceğiniz ileri yelken eğitimleri ile kendi teknenizin kaptanı olma yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.)

gibi bazı sorulara vereceğiniz cevapların, sizlere almak istediğiniz yelken eğitimi seçimi için bir hayli yardımı dokunacaktır.

Peki neden AG Yelken Kursu?

Yelkenciliğin bir spor dalı olmasının yanında, birçok kişi için şehir hayatından kaçış olarak görülmesi ve yelkeli teknede yaşamın bir felsefe olarak kabul edilmeye başlanması, bizim bu yola çıkmamızdaki en büyük sebeplerden birisidir.

Her gün sayıları hızla artan ve artık marinalarda bağlama yeri bulamayan yelkenli yatlar, yaşam trendlerinin ne yönde geliştiğinin bize en güzel göstergesi oldu. Yaşam konforuna sahip yelkenlilerin, daha önce hiçbir yelken eğitimi almamış veya yelkenli tekneye hiç ilgisi olmayanların bile rahatça kullanabilmeleri için tasarlanmış olmaları, özellikle ailelerin bu yatlara olan ilgisini oldukça arttırdı. İşte bu fikirden yola çıkarak hayatını denizde geçirmek isteyen herkesi eğitmeye, onlara yelken açmayı öğretmeye karar verdik.

Dünyaca ünlü markalardan oluşan yelkenli tekne filomuz ve deneyimli yelken eğitmeni kadromuzla, verdiğimiz yelken eğitimi programlarında farklılığımızı herkesin görmesini sağladık. Yelkencilik ve denizcilik keyif alınması gereken bir aktivite olduğu için, yoğun denizcilik kavramlarıyla dolu teorik yelken eğitimi programları yerine tamamı tekne üzerinde gerçekleşen daha çok pratiğe dayalı yelken eğitimi anlayışı ile kendi çağdaş yelken eğitimi sistemimizi kurduk.

yelken eğitimi
yelken eğitimi

Bireysel Yelken Eğitimleri ile yelken kariyerinize sıfırdan başlayarak kendi tekneninizin kaptanı olabilirsiniz.

Kurumsal Yelken Eğitimleri ile çalışanlarınızın kurumsal hayattaki ekip uyumlarının, benzer dinamiklerle işleyen yelkende sporunda nasıl arttığını ve başarıya dönüştüğünü görebilirsiniz. İstanbul Boğazı ve Prens adaları gibi İstanbul’un bir çok güzel noktasına düzenleyeceğimiz yelken aktiviteleri ile çalışanlarınız veya iş arkadaşlarınızla keyifli saatler geçirerek motivasyonlarını yükseltebilirsiniz.

AG Racing Academy ile takımdaki yerinizi alarak Türkiye Yelken Federasyonu‘nun İstanbul Bölgesi’nde düzenlediği bir çok yelkenli yat sınıfı yarışlarda o adrenalini yaşayabilir veya şirketinizin markasını, Türkiye’nin bir çok üst düzey markası ile beraber yarış parkurlarında ve podyumda gösterebilirsiniz.

Marmaris Yelkenli Tekne Tatili programlarımızla aileniz, sevdikleriniz veya arkadaşlarınızla inanılmaz bir yelkenli tekne tatili yaparken diğer taraftan teknede yaşamı deneyimleyerek yelken tecrübenizi artırabilirsiniz.

Birkaç tanesinde değindiğimiz yelken eğitimi, yelken yarışları ve yelkenli tekne tatili dışında daha bir çok hizmetimizi web sitemizi gezerek veya instagram hesabımızı takip ederek inceleyebilirsiniz.

Bütün bu yelken aktivitelerinin yanında bir de değerli tekne sahipleri için notumuzu düşelim. Şirketimiz bünyesinde yeni kurulan Boatmasters ekibimiz; teknenizin A’dan Z’ye bütün teknik problemlerini çözmek, yıl içindeki sezon öncesi veya sonrası yapılması gereken periyodik bakımlarını gerçekleştirmek, teknenizden uzakta olsanız dahi teknenize sizin yokluğunuzu hissettirmemek için her zaman yanınızda.

yelken eğitimi

AG Sailing Course, yelken eğitim lokasyonları ve yelken eğitim zamanları nelerdir?

Hava ve deniz şartları yelkenle seyre çıkmaya elverişli, kişisel kıyafetleriniz/ekipmanlarınız mevsime uygun olduğu sürece yelken eğitimlerinizi, etkinliklerinizi veya yelkenli tekne tatilinizi yılın 365 günü hayata geçirebilirsiniz. İstanbul Yelken Eğitimleri; Fenerbahçe çıkışlı olacak şekilde adalar ve tarihi yarımada rotaları arasında gerçekleştirilirken, Marmaris Yelken Eğitimleri; Hisarönü çıkışlı ve tekne konaklamalı seçeneklerle Datça ve Bozburun yarımadaları arasındaki koylarda gerçekleştirilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir