Bireysel Yelken Eğitimleri

Bireysel Yelken Eğitimleri
Bireysel Yelken Eğitimleri (MAT 1010)

Konu başlığı her ne kadar “Bireysel Yelken Eğitimleri” de olsa bilinmelidir ki yelken aslında bir ekip çalışmasıdır. Bilhassa belirli bir büyüklüğün üzerindeki yat sınıfı yelkenli teknelerdeki yeni nesil elektronik ve mekanik donanımlar işleri çok kolaylaştırsa da bilgi seviyesi sizin kadar olmasına gerek yok yanınızdaki kişilerden destek alabilmeniz daha güvenli ve konforlu seyirler yapmanızı sağlar. Şayet bireysel yelken eğitimlerinizi tamamladıysanız, günümüzde artık daha yüksek teknoloji ile donatılan yeni nesil özel teknelerle gezi amaçlı seyirlere kimseye ihtiyaç duymadan tek başınıza (single hand) bile çok rahat çıkabilirsiniz.

Ancak konu yarışmak için üzerine çıktığınız yelkenli teknelere gelince çok farklı bir durum söz konusudur. Uyum içinde çalışabileceğiniz, problemleri beraber çözebileceğiniz ve sadece kendi görevlerini yerine getiren değil diğer ekip üyelerine de destek olan en az sizin kadar yelken bilgisine sahip ekip arkadaşlarına ihtiyaç duyarsınız. Kriz anında alınacak kararlar, fiziksel becerinizi kullanarak çözdüğünüz sorunlar başta size sonrasında da takıma büyük bir haz verecek ve başarıyı getirecektir.

İşte ister özel teknenizle gezi amaçlı seyirler için olsun isterse bir ekibin parçası olarak yelken yarışlarında podyum kovalamak için olsun, sıfır seviyede olsanız dahi öncesinde Bireysel Yelken Eğitimlerini tamamlayarak, yelkenli tekne ve yelken kullanımı bilgi seviyenizi belirli bir noktaya getirmelisiniz.

Bireysel Yelken Eğitimleri’nin İçerikleri ve Gruplar

Bireysel Yelken Eğitimleri
Bireysel Yelken Eğitimleri (Single Hand)

Bireysel yelken eğitimlerini içeren programlarımızın her biri genelde 12 saatlik bir zaman dilimini kapsar ve sıfır bilgi düzeyinden başladığınız düşünülerek sizleri kendi teknenizi kullanabilecek seviyeye getirmek amacıyla farklı farklı müfredatlara sahip hazırlanmıştır. Günümüz pandemi koşulları da düşünülerek yelken eğitimi gruplarımızı eğitmen hariç en fazla 4 kişi olacak şekilde oluşturmaya gayret ediyoruz. Bu sebeple çevrenizde sizin gibi yelken öğrenmeye merakı olan diğer tanıdıklarınızı dahil edip grup oluşturmak hem izolasyon hem derslerin programlanması hem de keyif alma açısından çok daha verimli bir eğitim süreci geçirilmesini sağlayacaktır.

Tek kişi katılım sağlayacak olmanız durumunda ise talebinize göre özel ders seçeneği ile ilerleyebilir veya bizim gruba ekleyeceğimiz ekip arkadaşlarınızla eğitimlerinizi alabilirsiniz.Temel olarak yat sınıfı yelkenli tekne seyrinde 4 kişinin görev dağılımı; 2 kişi cenova triminde, 1 kişi ana yelken triminde, 1 kişi de dümende görev alacak şekildedir. Ders boyunca ekip üyelerinin görev değişimi yapılarak, aldığı teorik bilgiler ışığında pratik yapmaları sağlanır.

Temel Yelken Eğitimi: Yelkenli teknenin donanımları ve yelkenlerin kullanımı hakkında temel seviyede bilgi sahibi olacaksınız. Eğitim sonunda uygun hava şartlarında yelkenleri kullanarak bir tekneyi istediğiniz noktadan başka bir noktaya götürebilecek seviyeye gelirken kendi teknenizin kaptanı olmak için de ilk adımı atmış olursunuz. Başlıca işlenecek bazı konular; yelkenli yat arma ve donanımları, yatçılık ve yelkencilik terimleri, yelkenlerin basılması ve indirilmesi, seyre hazırlık, seyirler ve manevralar, yelken trimleri, camadan gibi önemli konulardır.

İleri Yelken Eğitimi: Yelken deneyiminizi artırmak ve denizde karşılaşılabilecek her türlü duruma hazır olmak için planlanmış eğitimimizdir. Bu bireysel yelken eğitimlerinin amacı kendi teknenizi aldığınızda veya kiraladığınızda ihtiyaç duyacağınız acil durum bilgilerini sizlere vermek ve güvenli seyir yapmanızı sağlamaktır. Ayrılma ve yanaşma, demirleme, gece seyri, navigasyon ve meteoroloji, denizden adam kurtarma, kısa mesafe telsiz kullanımı gibi önemli konular işlenecektir.

Uzun Rota Yelken Eğitimi (Mil Kazanma): Diğerlerinden farklı olarak 2 gün 1 gece tekne konaklamalı planlanan bu eğitimin amacı önceki eğitimlerde gösterilen bütün konuları pekiştirmekle

Bireysel Yelken Eğitimleri
Bireysel Yelken Eğitimleri (Demirleme)

beraber vardiya planlama, rota planlama, navigasyon seyri, hava durumu değerlendirme, farklı bir marinaya giriş-çıkış prosedürleri gibi kritik konuları işleyerek ve 2 gün boyunca teknede yaşamı tecrübe etmektir.

Yukarıda detayları verilen bu 3 seviye bireysel yelken eğitimleri sonrasında artık ister tek başınıza olsun isterseniz sevdiklerinizle olsun yelkenli bir tekneye çıktığınızda teknenin bağlı olduğu marinadan ayrılarak istediğiniz yere seyir yapabilir ve sonrasında tekrar marinaya yanaşabilir duruma gelecek kadar bilgi seviyesine sahip olursunuz. Bundan sonrası artık bol bol pratik yapıp biraz daha tecrübe kazanmak ve zayıf olduğunuz noktalarda kendinizi geliştirmektir.

Pratik yapmak ve daha çok tecrübe kazanmak için seyre çıkmak istediğinizde de sizlere sunacağımız seçeneklerle artık bireysel yelken eğitimlerinizi tamamlayıp kendi tekneniniz kaptanı olabilirsiniz. Bireysel yelken eğitimleri ile ilgili tüm detaylara web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir